ליקוי או אובדן שמיעה באוזן אחת

צרו איתנו קשר

תוכן עניינים

ליקוי או אובדן שמיעה באוזן אחתליקוי שמיעה או אובדן שמיעה פתאומי באוזן אחת, תופעה המוכרת גם כחירשות פתאומית, מתרחשת לפתע או בהדרגה. תופעה זו מצריכה בירור רפואי, שכן דחייה או אי התייחסות בשל החשש כי מדובר בתופעה זמנית הנובעת מאלרגיה, דלקת בסינוסים או שעווה, יכולה לעכב את תהליך האבחנה ואת קבלת הטיפול בזמן.

ליקוי שמיעה מוביל לקשיי תקשורת, בעיות בהבנת הסביבה והתעלמות מרעשי רקע. התופעה מתוארת כחירשות חד צדדית, כירידה בשמיעה באוזן אחת, או מתבטאת כחוסר יכולת לשמוע מאוזן אחת. אובדן שמיעה פתאומי הוא מצב חירום רפואי המצריך טיפול מיידי. הטיפול משלב טיפול תרופתי, הליך כירורגי או באמצעות שימוש במכשירי שמיעה המקלים על המטופל ומסייעים למטופל לשוב לתפקוד תקין.

מהם גורמים אובדן שמיעה באוזן אחת?

הגורמים לאובדן השמיעה רבים ומגוונים ונגרמים בשל נזק הנגרם לפנים האוזן, הצטברות של שעווה, דלקת אוזניים או גידולים וקרע בעור התוף. הזדקנותשואלת וחשיפה ממושכת לרעשים עלולים לגרום להרס של תאי העצב הממוקמים בשבלול האוזן, תאים האחראיים על שליחת אותות ומסרים למוח. פגיעה בתאים אלה משבשת את תהליך שידור המסרים החשמליים ומובילה לליקוי שמיעה או אובדן שמיעה.

שעוות אוזניים היא חומר המופרש מבלוטות מיוחדות בתעלת האוזן במטרה לשמור ולהגן על העור בחלק הפנימי של האוזן. הצטברות שעוות אוזניים הינה סיבה שכיחה לירידה ביכולת השמיעה וגורמת לליקוי שמיעה. כמו כן, פגיעה במבנים האנטומיים בחלקי האוזן השונים כמו קרע בעור התוף, גורמת לשינויים פתאומיים בלחץ, זיהוי קולות ומשפיעה על השמיעה.

גורמים נוספים עשויים להיות מחלות זיהומיות, פציעה, מחלת אוטואימונית, שימוש בתרופות הפוגעות בתאי החישה באוזן הפנימית, כמו אנטיביוטיקה או משתנים ומחלות נוירולוגיות.

תסמינים לליקוי או אובדן שמיעה באוזן אחת

במקרים רבים, אובדן שמיעה באוזן אחת הוא תהליך הדרגתי המאובחן לאור הקושי לתקשר עם הסביבה והצורך להגביר את הקול. בשלבים מוקדמים חלה ירידה בשמיעה, וצלילים גבוהים קשים יותר לפיענוח. תסמינים נוספים הם הצורך לבקש מאנשים אחרים לחזור על עצמם והופעת צפצופים באוזן, שריקות או טינטון.

שיטות אבחון

רק ב- 10 עד 15 אחוזים מהאנשים הסובלים אובדן שמיעה באוזן אחת פתאומי ניתן לאתר את הגורם. חשוב לפנות לרופא במקרה של ליקוי שמיעה באוזניים. במהלך הבדיקה הרפואית רופא אף אוזן גרון בודק את האוזן והמבנים הסמוכים, האף והגרון. במהלך בדיקת שמיעה, יכולת התגובה לצלילים בגבהים שונים נמדדת כמו גם מרחק השמיעה.

לעיתים ידרש המטופל לעבור בדיקות מקיפות אחרות כמו בדיקות הדמיה או בדיקת דם.

מחלות אפשריות של תסמין זה

מחלות אפשרויות המלוות באובדן או ליקוי שמיעה הן נוירומה אקוסטית – גידול הפוגע בשמיעה, מחלת ברי ברי המתרחשת בעקבות מחסור בויטמין B1, דלקות אוזניים המתרחשת במבנים השונים המרכיבים את האוזן הפנימית והמלווה בנפיחות, מחלת מנייר הפוגעת באוזן התיכונה והגורמת לחירשות.ילדה

מחלות נוספות עשויות להיות נוירופיברומטוזיס מסוג 2, מחלה תורשתית המתאפיינת בגידולים סרטניים המופיעים בעצב השמיעה. עצב זה נושא מידע מהאוזן הפנימית אל המוח וכל פגיעה בו מלווה באובדן שמיעה. מחלת פאג'ט ותסמונת ריי הן מחלות אפשריות נוספות.

כיצד מטפלים ליקוי או אובדן שמיעה באוזן אחת?

הטיפול באובדן השמיעה תלוי בגורם המוביל לבעיה. בחלק מהמקרים, אובדן השמיעה יהיה בלתי הפיך. במקרה כזה, הרופא עשוי להמליץ על שימוש במכשיר שמיעה המשפר את יכולת השמיעה.

שיטות טיפול אחרות עשויות להיות ניתוח שמטרתו להסיר גידול או תיקון קרע בעור התוף. זיהומים מצריכים טיפול אנטיביוטי וסטרואידים ניטלים לצורך הקלת הדלקת והנפיחות המקומית. ניתן לטפל באובדן שמיעה שנגרם כתוצאה מהצטברות של שעווה על ידי הסרת השעווה.

צרו איתנו קשר
ד"ר סימה יום-טוב

ד"ר סימה יום-טוב

מייסדת המרכז למכשירי שמיעה בישראל, עם ניסיון עשיר מאד רפואת השמיעה ושיפור אורח חיים של כבדי שמיעה. מרצה בכנסים בתחום, מנהלת השתלמויות ופורומים מקצועיים במטרה להעשיר ולשפר את התחום.

074-7695653
לייעוץ ופתרונות שמיעה בתל אביב מדיקל סנטר >>