דלקות אוזניים

תוכן עניינים

דלקת אוזניים היא תופעה שכיחה ביותר שנגרמת לאחר זיהום נגיפי או חיידקי שתוקף את האוזן התיכונה. דלקות אוזניים מופיעות בעיקר אצל ילדים, ויחסית נדירות אצל מבוגרים, וגורמות לכאב רב שמתבטא בעקבות הזיהום והצטברות הנוזלים.

ברוב המקרים, דלקות אוזניים חולפות מעצמן ולא דורשות טיפול. במקרים נדירים יותר, כמו אצל תינוקות משתמשים בטיפול אנטיביוטי שניתן על מנת לוודא שהזיהום סולק בהצלחה.

חשוב לזכור שבמקרים של דלקות אוזניים מרובות או מסובכות עלולים להיגרם סיבוכים ארוכי טווח כמו ליקוי שמיעה ואף אבדן שמיעה.

הסיבות לדלקות אוזניים

דלקת אוזניים נגרמת כאמור על ידי זיהום חיידקי או נגיפי, שבדרך כלל מגיע כתוצאה מצינון או אלרגיה. הזיהום גורם להגעת נוזל רב ובצקת לאזור תעלות האף, האוזן והגרון שגורם להופעת הסימנים המוכרים.

גורמי סיכון

קיימים מספר גורמי סיכון לדלקות אוזניים, ואנשים הסובלים מדלקות אוזניים חוזרות נדרשים להימנע מהם ככל שניתן. גורם הסיכון העיקרי לדלקות אוזניים הוא הגיל – היארעות דלקות אוזניים שכיחה ביותר בין גיל 6 חודשים לשנתיים, ובתקופה זו חשוב מאוד להקפיד על שמירה על האוזן ועל אבחנה מוקדמת.סימן קריאה

כמו כן, ילדים שגדלים בקבוצה חשופים יותר לסיכון לדלקת אוזניים, ועלולים להיפגע בתדירות גבוהה יותר. בנוסף, זיהום אוויר, היסטוריה משפחתית של דלקות אוזניים ואלרגיה מגבירים גם כן את הסיכון לזיהומי אוזניים, וחשוב להיות מודעים לכך ולהגיב בהתאם.

חשוב מאוד להיות מודעים לגורמי הסיכון לדלקות אוזניים ולהימנע מהן ככל שניתן, וזאת בגלל הסיבוכים השונים שעלולים להופיע בעיקר אצל ילדים ולגרום לבעיות קשות.

דלקת אוזניים ותסמינים עיקריים

התסמינים המוכרים של דלקת אוזניים כוללים בעיקר כאב, ומשתנים בין ילדים למבוגרים. אצל ילדים, הדלקת מתבטאת בעיקר בכאב שמוחמר בזמן שכיבה, קושי לישון, בעיה בשמיעה, חוסר שיווי משקל וכאב ראש. כמו כן, דלקת האוזניים עלולה גם להתבטא בחום, שלשולים והקאות ולהרגשה כללית רעה.

לעומת זאת, אצל המבוגרים רשימת הסימפטומים קצרה יותר וכוללת בעיקר כאבי אוזניים, הצטברות נוזל באוזניים והפרעה בשמיעה. כמו כן, דלקת האוזניים עלולה גם להוביל לכאב גרון.

סיבוכים

כפי שנאמר, דלקת אוזניים היא בדרך כלל מחלה חולפת, ואינה דורש כל טיפול. עם זאת, במקרים חמורים או בדלקות אוזניים חוזרות, עלולים להיגרם סיבוכים שונים שהעיקרי מביניהם הוא הפרעה בשמיעה.

בצורה החולפת של דלקת אוזניים שכיח מאוד לראות הפרעות שמיעה, שחולפות לאחר שהדלקת עוברת. מצבים של דלקת קבועה עלולים לגרום להסתבכות המצב, ולבעיות שמיעה בלתי הפיכות. במקרים שהדלקת הקשה גרמה לנזק למבנים שונים באוזן התיכונה, עלול להיווצר נזק קבוע שבלתי ניתן לטפל בו.

כמו כן, כאשר בעיית השמיעה המדוברת מופיעה אצל ילדים, היא עלולה לגרום להפרעה התפתחותית קשה. ברגע שלא מגרים את המוח והוא לא מקבל מסרים על ידי שמיעה, הנושא הזה נפגם וגורם לפגיעה בלתי הפיכה.

סיבוך נוסף של דלקת האוזניים הוא התפשטות הדלקת למקומות נוספים. דלקת שאינה מטופלה עלולה להגיע לעצמות הגולגולת ולפגוע בצורה קשה בעצם ה- Mastoid. במצבים אלה הזיהום עלול להמשיך ולהתפשט ואף להגיע אל המוח ולגרום לדלקת קרום המוח.

טיפול דלקת אוזניים

ברוב המקרים, כלל אין צורך בטיפול בדלקת אוזניים והיא חולפת מעצמה. בדרך כלל כאב האוזניים חולף מעצמו לאחר מספר ימים, והזיהום עצמו מסולק לאחר כשבועיים. על מנת להקל על הכאב ניתן להשתמש בטיפות אוזניים ובתרופות להקלה על הכאב כמו אקמול. כמו כן, חימום אזור האוזן גורם להקלה על הכאב ומשפר את המצב.אוזן

במקרים של דלקת חוזרת, או אצל אנשים בסיכון גבוה כמו ילדים מתחת לגיל שנתיים או אנשים שפיתחו חום משתמשים בטיפול אנטיביוטי, שתפקידו לסלק את הזיהום בצורה מהירה ויעילה יותר.

צרו איתנו קשר
ד"ר סימה יום-טוב
ד"ר סימה יום-טוב

מייסדת המרכז למכשירי שמיעה בישראל, עם ניסיון עשיר מאד רפואת השמיעה ושיפור אורח חיים של כבדי שמיעה. מרצה בכנסים בתחום, מנהלת השתלמויות ופורומים מקצועיים במטרה להעשיר ולשפר את התחום.

התקשרו עכשיו!
לייעוץ ופתרונות שמיעה