מערכות FM ללקויי שמיעה

תוכן עניינים

מערכות FM ללקויי שמיעהמערכת FM הינה מערכת שנועדה לאוכלוסיית לקויי השמיעה, ומטרתה היא לסייע להתגבר על רעשים סביבתיים אשר גוברים על צליל הדיבור, ובכך מקשים הבנה בעת שיחה או הרצאה.

את מערכות ה FM ניתן למצוא בשתי תצורות, מערכות FM  שנועדו לחללים ציבוריים, כמו כיתות לימוד או כיתות גן מותאמות, וכן מערכות FM  אישיות שמאפשרות שימוש בכל רגע נתון ובכל סיטואציה בה עולה הצורך להתגבר על רעשים סביבתיים.

כיצד פועלת מערכת FM ?

מערכת FM  בנויה משני חלקים, משדר ומקלט. המשדר הינו מיקרופון מבעדו מדברים, לדוגמא, בעת הרצאה בכיתת לימוד, המיקרופון קולט את אות הדיבור וממיר אותו לגלים חשמליים המשודרים באמצעות שידור FM  ישירות אל המקלט.

המקלט, מתפקידו לקלוט את האותות החשמליים ולהמיר אותם בחזרה אל גלי קול. בדרך כלל, המקלט מחובר אל מכשיר השמיעה, אך ישנם מקלטים העומדים בפני עצמם על מנת לאפשר לאלו בעלי מכשירי השמיעה התוך אוזניים ליהנות מהיתרונות של מערכת ה FM, ובכך לשמוע ביתר בירור, לאחר סינון של קולות הרעש הסביבתיים.

מה היתרון של מערכת FM?

מדובר באחת מהמערכות המתקדמות, המאפשרות סינון של קולות רקע, לצורך התאמה של חלל במיוחד אל אוכלוסיית לקויי השמיעה. מאחר והחלקים של המערכת הינם קטנים במיוחד, הם אינם יוצרים הפרעה, ואף ביכולתם להתחבר בצורה קלה אל מכשירי השמיעה, או לעמוד בזכות עצמם כיחידה המסננת את קולות הרקע. מאחר והמערכת מאוד קלה לתפעול, היא מתאימה גם לילדים וגם למבוגרים כאחד.

כיצד מסייעת המערכת לליקוי השמיעה?

גם מכשירי השמיעה הטובים ביותר, הפועלים בצורה דיגיטלית, עשויים לעמוד בפני קשיים. בסיטואציות מרובות משתתפים, כמו כיתת לימוד, אוטובוס, חלל עם אקו ואפילו מפגש בין חברים, עשויים להתעורר קשיים בעת הבנת השיחה המדוברת, מאחר וקולות הרקע מפריעים להעברת האותות, בעיקר כאשר יש רעש רב או חלל אקוסטי בעייתי.שמיעה

מערכת ה FM  מסוגלת לייצר תקשורת איכותית וחסינה במפגשים רבי משתתפים, בשיחות טלפונית, בצפייה בתוכניות הטלוויזיה, בעת נסיעה בכלי רכב, פעילויות תרבותיות או ספורטיביות, ובאופן כללי – כל פעילות המתרחשת בחברה.

מערכת ה FM  מסוגלת להתגבר על כל אותם רעשים סביבתיים, ובכך לספק תמיכה מיטבית כאשר מעוניינים לקחת חלק באירוע חברתי או באירוע רב משתתפים, גם כאשר התנאים אינם אופטימליים. גל הרדיו, הלוא הוא ה FM  משודר בעוצמה גבוהה במיוחד ואף חסין בפני הפרעות תקשורת שונות.

למי כדאי להיעזר במערכת FM?

עד לפני כמה שנים, עיקר השימוש במערכת ה FM  היתה במוסדות החינוך בלבד. המערכת, אשר קלה לתפעול ולהנגשה, אפשרה לאותם ילדים בעלי לקויות שמיעה, להתגבר על בעיית הרעש הסביבתי, ובכך לקלוט באופן טוב יותר את השיחה המתנהלת בתוך חלל הלימוד.מערכת

כיום, מערכת ה FM  מומלצת לא רק בקרב ילדים, אלא גם בקרב מבוגרים בעלי לקות שמיעה, בעיקר כאשר הם נדרשים לקחת חלק פעיל בתוך סביבה שהיא רועשת מטבעה. כמו כן, ישנם מקרים, בהם סטודנטים או תלמידים בעלי הפרעת קשב וריכוז, יכולים להיעזר במערכת ה FM  מאחר והיא מאפשרת מיקוד טוב יותר בעת שעות הלימוד.

מערכת FM  מאפשרת להתגבר על רעשים סביבתיים, ובכך ליצור מיקוד טוב יותר לדיבור או לשיחה. ילדים, וכן מבוגרים, אשר יש להם לקות שמיעתית, יכולים ליהנות מהיתרונות של מערכת זו, כאשר עולה הצורך להתגבר על רעשים סביבתיים המפריעים להבנה של המתרחש. בכך, ניתן להמשיך להיות חלק מתוך החברה ולעסוק בכל פעילות חברתית ללא כל מפריע.

צרו איתנו קשר
ד"ר סימה יום-טוב
ד"ר סימה יום-טוב

מייסדת המרכז למכשירי שמיעה בישראל, עם ניסיון עשיר מאד רפואת השמיעה ושיפור אורח חיים של כבדי שמיעה. מרצה בכנסים בתחום, מנהלת השתלמויות ופורומים מקצועיים במטרה להעשיר ולשפר את התחום.

התקשרו עכשיו!
לייעוץ ופתרונות שמיעה