בדיקת שמיעה לילדים: חשיבות ומתודולוגיות

תוכן עניינים

שמיעה היא אחד החושים החשובים ביותר, מכיוון שהיא משפיעה באופן משמעותי על התפתחות הילד בדיבור, שפה, למידה ואינטראקציות חברתיות. זיהוי מוקדם של אובדן שמיעה אצל ילדים חיוני להתערבות בזמן, ולהפחתת עיכובים התפתחותיים פוטנציאליים. 

מטרת בדיקות שמיעה לילדים היא הערכת יכולות השמיעה וזיהוי מקרה של לקות שמיעה. מאמר זה מתעמק בחשיבות בדיקות השמיעה, המתודולוגיות בהן נעשה שימוש, והמחקרים בתחום.

חשיבות בדיקת שמיעה לילדים

בדיקת שמיעה לילדים חשובה מכמה סיבות:

·         זיהוי מוקדם של אובדן שמיעה יכול להוביל להתערבות מיידית, שחשובה להתפתחות הדיבור והשפה.

·         שמיעה חשובה לרכישת כישורי דיבור ושפה. ילדים עם אובדן שמיעה שלא מזוהה עלולים לחוות עיכובים במיומנויות אלו.

·         אובדן שמיעה יכול להשפיע על יכולתו של הילד ללמוד ולתפקד מבחינה לימודית. אבחון והתערבות מוקדמים יכולים לסייע במניעת אתגרים אלו.

·         לשמיעה יש תפקיד משמעותי באינטראקציות חברתיות. ילדים עם לקות שמיעה עלולים להתמודד עם בעיות תקשורת ובעיות חברתיות.

מתודולוגיות לבדיקות שמיעה בילדים

צוות מקצועי ומיומן של מכון שמיעה משתמש בכמה מתודולוגיות לבדיקת שמיעה של ילדים, המותאמות לקבוצות גיל ולשלבי התפתחות שונים.

בדיקת שמיעה של יילוד

תגובת גזע מוח שמיעתי אוטומטית (AABR): מודדת את תגובת עצב השמיעה לצליל ומשמשת בעיקר בהקרנות שמיעה של יילודים.

פליטות אוטואקוסטיות (OAE): מעריכה את תפקוד האוזן הפנימית (שבלול) על ידי מדידת גלי קול המופקים בתגובה ללחיצות או צלילים.

אודיומטריה התנהגותית

Visual Reinforcement Audiometry (VRA): משמשת לילדים בגילאי 6 חודשים עד שנתיים, וסוג זה של בדיקת שמיעה לילדים כרוך באימון הילד להסתכל לעבר מקור קול ותגמול התגובה בגירויים חזותיים.

משחק אודיומטריה: מתאים לילדים בגילאי שנתיים עד 5 שנים, ובדיקה זו כרוכה בשיתוף הילד בפעילות משחק, כמו הנחת לבנת משחק בקופסה בכל פעם שהוא שומע צליל.

אודיומטריה בטון טהור: משמשת לילדים גדולים יותר שיכולים לעקוב אחר ההוראות. הילד מרכיב  אוזניות ומציין כאשר הוא שומע סדרה של צלילים בעוצמת קול שונות.

לימודים בשטח

מספר מחקרים הדגישו את החשיבות של בדיקות שמיעה מוקדמות ואת היעילות של מתודולוגיות שונות.

בדיקת שמיעה אוניברסלית לתינוקות (UNHS): מחקר שפורסם ב-Journal of Pediatrics הדגיש את היעילות של תוכנית בדיקת שמיעה זו בזיהוי מוקדם של אובדן שמיעה מולד. המחקר מצא שילדים שזוהו באמצעות תוכניות אלו קיבלו התערבות מוקדמת והראו תוצאות שפה טובות יותר בהשוואה לאלו שזוהו מאוחר יותר.

ההשפעה של תוכניות לגילוי והתערבות בשמיעה מוקדמת (EHDI): מחקר שפורסם ב-Pediatrics הראה שלילדים שנרשמו לתוכניות אלו של בדיקת שמיעה לילדים, לפני גיל שישה חודשים, יש התפתחות שפה טובה משמעותית מאלה שנרשמו מאוחר יותר. המחקר הדגיש את החלון הקריטי להתערבות בחודשי החיים הראשונים.

טכניקות אודיומטריה התנהגותית: מחקר שפורסם ב-International Journal of Pediatric Otorhinolaryngology העריך את היעילות של בדיקה זו באבחון אובדן שמיעה בילדים צעירים. התוצאות הצביעו על כך ששיטה זו אמינה ויעילה במיוחד עבור ילדים מתחת לשנתיים.

בדיקת שמיעה

 

צרו איתנו קשר
Picture of ד"ר סימה יום-טוב
ד"ר סימה יום-טוב

מייסדת המרכז למכשירי שמיעה בישראל, עם ניסיון עשיר מאד רפואת השמיעה ושיפור אורח חיים של כבדי שמיעה. מרצה בכנסים בתחום, מנהלת השתלמויות ופורומים מקצועיים במטרה להעשיר ולשפר את התחום.

התקשרו עכשיו!
לייעוץ ופתרונות שמיעה