איך בוחרים מכשיר שמיעה?

צרו איתנו קשר

פעמים רבות, מתגלית בעיה של ירידה בשמיעה, אשר ניתנת לפתרון פשוט יחסית, באמצעות מכשיר שמיעה. האבחון ייעשה, לרוב, במרפאות מיוחדות או במכוני השמיעה השונים המסונפים לקופות החולים. בבדיקה הממוחשבת, תוכל להימדד באופן מדויק רמת השמיעה, אשר תאופיין בדציבלים.

לאחר בדיקות השמיעה וקבלת התוצאה, יותאם מכשיר שמיעה באופן ספציפי על פי הצרכים והיכולות האישיות. כמו גם, המטופל יעבור בדיקות ומדידות של תעלת השמע ומבנה האוזן בכללותה. בכל שלב, ניתן וכדאי להתייעץ עם קלינאי תקשורת אשר מוסמך בתחום ומכיר את היצע מכשירי השמיעה הקיימים בשוק, כמו גם את מכשירי השמיעה מבית אופטיקנה.

ישנו היצע גדול של מכשירי שמיעה אשר נחלקים באופן כללי לשלוש קטגוריות על פי מיקומם: מאחורי האוזן, בתוך האוזן או בתוך תעלת השמע. לכל אחד ממכשירים אלה יתרונות וחסרונות אשר מתבטאים בגודל, במיקום ובעוצמה.

כל אחד מסוגי המכשירים מתאים לסוג פעילות שונה ולאנשים בעלי צרכים שונים. המכשיר אשר יותאם לצעיר ספורטאי עם ירידת שמיעה אינו דומה לזה אשר יותאם לקשיש אשר שוהה רוב הזמן בביתו. על מנת לבחור את מכשיר השמיעה המתאים ביותר, יש לקחת שיקולים אלה בחשבון.

נקודות נוספות אשר יש לקחת בחשבון:

  • מספר מכשירי השמיעה – פעמים רבות, אדם אשר סובל מירידה בשמיעה בשתי אוזניו, יעדיף שני מכשירים על מנת לאזן את הקולות המגיעים, ולהרגיש כבעל יכולות שמיעה טבעיים.
  • מחיר – תכונותיהם של מכשירי השמיעה השונים נבדלים זה מזה באופן משמעותי, בפערים היכולים להגיע לאלפי שקלים. יש לקחת שיקול זה בחשבון, אולם להקפיד על כך שלא יישאר השיקול היחיד.

מכשירי שמיעה מאחורי האוזן (BTE)

מכשירי שמיעה אשר ממוקמים מאחורי האוזן משמשים אנשים בעלי ירידה בשמיעה ברמה בינונית ועד קשה. מכשירים אלה הם לעיתים מסורבלים ונראים כלא נוחים, אולם פיתוחים חדשניים של מכשירים אלה מדגים קו של מכשירי שמיעה קטנים, אשר רק צינורית קטנה ושקופה מגיעה אל תעלת האוזן.מכשיר שמיעה

מכשירי השמיעה מסוג זה יכולים להתאים לאנשים אשר סובלים מכמויות שעווה רבות, מפני שהסיכוי של הצטברות שעווה על המכשיר, הוא קטן. הנוחות אשר יש במכשיר מסוג זה, הוא בטבעיות הקול המגיע לאוזן. מכיוון שאין הרגשת סתימות באוזן, היא נשארת חשופה והקול מגיע למעשה בצורה ברורה. עם זאת, חיסרון המכשיר הוא בעצם מיקומו הגלוי והחשוף.

מכשירי שמיעה בתוך האוזן (ITE)

גם מכשירים אלו יכולים לשמש אנשים בעלי רמת ירידה בשמיעה בדרגה בינונית ועד קשה. מכשירי השמיעה מסוג ITE נמצאים, או חבויים, בתוך האוזן החיצונית. מכשירים אלה מיוצרים על פי מיטב הטכנולוגיה החדשנית, ונעשים מירב המאמצים על מנת להביא לשכלולם הנוסף.

יתרונם הגדול של מכשירי שמיעה אלה הוא ביכולת להסוות אותם, כמו גם באפשרות הוספת מרכיבים מיוחדים כמו למשל סליל המאפשר קליטת צלילים דרך מעגל חשמלי ולא דרך הרמקול. אופציה זו מקנה יתרון בשמיעת צלצולי טלפון ובשהייה במקומות בהם קיימת לולאה השראתית. החיסרון אשר יש במכשירים אלה הוא שאינם משמשים כמכשירי שמיעה לילדים, מכיוון שיהיה צורך להחליפם על פי גודל האוזן המתפתחת.

 

מכשירי שמיעה בתוך תעלת השמע

מכשירי שמיעה מסוג זה (ITC  או CIC) משמשים אנשים עם ליקוי שמיעה ברמה קלה עד מתונה. מכשירים אלה נמצאים חבויים בתוך תעלת האוזן באופן חלקי או מלא. עצם גודלם של מכשירי שמיעה אלה יכול להוות הן יתרון והן חיסרון, תלוי באדם המשתמש.

הקושי בתפעולם וביכולת הכיוון שלהם יכול להוות אתגר יתר לאוכלוסיית המבוגרים, אך נוח לאוכלוסייה של צעירים (לא ילדים קטנים). חיסרון נוסף הוא שאין אפשרות להוסיף להם מרכיבים שונים, והינם מוגבלים בעוצמת השמע עקב גודלם המזערי.מכשיר שמיעה

במקרים מסויימים, מכשיר השמיעה אינו תורם לשיפור השמיעה של לקוי השמיעה. במצבים כאלה, במיוחד כאשר הפגיעה היא באוזן הפנימית, מומלץ לבדוק את האפשרות לעבור ניתוח להשתלת שתל שבלול, אשר מדמה ומחקה את את תהליך השמיעה.

יש לכם שאלות נוספות על מכשירי השמיעה, סוגים, עלויות ועוד? להרחבה: מכשירי שמיעה – שאלות ותשובות

 

צרו איתנו קשר

ד"ר סימה יום-טוב

ד"ר סימה יום-טוב

מייסדת המרכז למכשירי שמיעה בישראל, עם ניסיון עשיר מאד רפואת השמיעה ושיפור אורח חיים של כבדי שמיעה. מרצה בכנסים בתחום, מנהלת השתלמויות ופורומים מקצועיים במטרה להעשיר ולשפר את התחום.

תוכן עניינים

תודה

פנייתך התקבלה בהצלחה ותטופל בהקדם על ידי צוות האתר! עד שנחזור אליכם, מוזמנים בינתיים לקרוא מידע נוסף באתר

לקריאת המאמר »
074-7695653
לייעוץ ופתרונות שמיעה בתל אביב מדיקל סנטר >>